Pomen zdravja in varnosti zaposlenih v proizvodnji
Naučite se, kako pravilno dvigovati
Kakšen je torej recept za delovno mesto, kjer so nesreče tako redke? Wojciech verjame, da se dober varnostni pristop začne na samem začetku. Pred vstopom novega zaposlenega v proizvodno halo sledi natančen protokol.
»Med začetnim usposabljanjem novozaposlenih začnemo s seznanitvijo z varnimi tehnikami dviganja. Osebje se usposablja o tem, kako pravilno dvigovati in koliko lahko dvignejo glede na spol in postavo. Naučijo se tudi pravilnih ergonomskih delovnih položajev,« pojasnjuje Wojciech.
Skrbno obvladovanje tveganj in razvoj varnosti z BBS
Za obvladovanje tveganj, povezanih z delom, se vsa morebitna tveganja in nevarnosti zabeležijo v varnostni model, nato pa se o njih razpravlja na tedenskih sestankih z vodji tovarne.
»Nato razvijemo ukrepe za preprečevanje takšnih situacij ali podobnih težav,« pojasnjuje Wojciech.
Opozarja tudi, da se je varnost v tovarni znatno izboljšala, ko so leta 2019 uvedli BBS. BBS je kratica za Behaviour-Based Safety. To med drugim vključuje predstavnike proizvodnega oddelka in vodstvo, ki razpravljajo o ukrepih za izboljšanje skupaj z osebjem, ki dela v tovarni.
Wioleta Kowalik je vodja tovarne pri AJFF in vidi varnost in ergonomijo kot izjemno pomemben del sestavljanke v razvoju tovarne. Ona in vodstvena ekipa nenehno pregledujejo tehnične spremembe, ki jih lahko naredijo za racionalizacijo procesov in zmanjšanje tveganja poškodb v proizvodnji. Na primer, leta 2024 razmišljajo o naložbi v nakladalnega robota, ki bi lahko odpravil dvigovanje večjega sestavljenega pohištva.
»Načrtujemo, da bomo vsa delovna mesta, kjer zaposleni opravljajo dela stoje, opremili s podpornimi podlogami proti utrujenosti. Zagotovili bomo tudi platforme za zaposlene, katerih delovne mize ni mogoče znižati glede na njihovo višino, ker bosta morda morali dve osebi različnih višin delati v parih na isti delovni postaji,« pravi Wioleta.
Zdravo in varno okolje od tal do stropa
Wojciech pojasnjuje, da se je vodstvo odločilo, da ne sme varčevati s finančnimi sredstvi, ko gre za izboljšanje delovnih pogojev in nakup kakovostne zaščitne opreme. Osebje ima popoln dostop do vse potrebne osebne zaščitne opreme, ki jo morda potrebujejo za svoje posebne naloge. Če kdo potrebuje nove škornje z jeklenimi kapicami, rokavice ali zaščito za ušesa, bo na voljo v pisarni vodje proizvodnje ali pa jo bo mogoče takoj naročiti. Po prostorih so razpršeni dispenzerji z majhnimi čepki za ušesa, če jih hitro rabimo, na oddelkih, kjer je obvezna zaščitna čelada, pa so takoj na voljo na vhodu.
V lakirnem oddelku je število dni brez nesreč trenutno preko 2000. Ker se uporabljajo le barve na vodni osnovi, ne oddajajo močnega vonja in niso tako nevarne za zdravje ali okolje kot barve na oljni osnovi. Lesni sekanci in delci, ki se naravno pojavljajo pri delu z lesom, se filtrirajo iz zraka skozi učinkovit prezračevalni sistem v stropu, ki je prisoten v vseh delih tovarne.
Na tleh v proizvodnih halah potekajo svetlo zelene črte naravnost skozi velike prostore. V kombinaciji s prometnimi ogledali in varnostnimi ovirami te črte pojasnjujejo, kje mora osebje hoditi, da ohrani varno razdaljo do prometa viličarjev. Rumene črte namesto tega označujejo, kam je treba postaviti materiale, palete in blago. V okolju, ki bi zlahka postalo neurejeno in nevarno, obstaja jasno ravnovesje, kjer ima vse in vsak svoje mesto.